Drewno od wieków nie przestaje być jednym z najpowszechniej używanych materiałów w konstrukcjach dachowych. Dotyczy to nie tylko obiektów mieszkalnych, ale również użytkowych. Trudno się dziwić jego popularności. Jest nie tylko tani oraz łatwo dostępny, ale jego obróbka jest dużo łatwiejsza niż w przypadku innych materiałów. Drewniane dachy mają wielu zwolenników również dzięki swojej wytrzymałości. Często nie ustępują konstrukcjom stalowym, a wręcz są bardziej praktycznym rozwiązaniem.

Rodzaje konstrukcji dachowych

Drewniane konstrukcje dachowe lub też więźby dachowe, wybiera się w zależności od wielkości oraz przeznaczenia budynku. Więźby krokwiowe dzielą się na krokwiowo-belkowe i krokwie oparte na ścianach. W przypadku tych pierwszych, krokwie tworzą z belką stropu wiązar składający się z trzech elementów, mający swoje oparcie na murze bądź murłacie. Krokwie oparte na ścianach składają się wyłącznie z dwóch elementów, a funkcję trzeciego boku trójkąta przejmuje strop. Stosuje się je w przypadku rozpiętości dachu nieprzekraczającej 7,5 metra.

Więźby jętkowe są oszczędniejsze w wykonaniu oraz bardziej uniwersalne niż krokwiowe. Typowe jętkowe konstrukcje są chętnie stosowane gdy projekt dachu przewiduje poddasze. Z kolei więźby płatwiowo-jętkowe z powodu swojej konstrukcji składającej się z ciągu słupów stolcowych, sprawdzają się szczególnie dobrze w konstrukcjach o większej rozpiętości.

Pomimo i tak już dużej uniwersalności więźb jętkowych, największą uniwersalnością odznaczają się konstrukcje płatwiowo-kleszczowe. Znajdują zastosowanie zarówno przy dachach stromych, jak i płaskich. Większość obciążenia w tego rodzaju konstrukcjach przejmuje bezpośrednio strop albo ściany wewnętrzne. Klasyczne płatwiowo-kleszczowe więźby skonstruowane są z dwóch rodzajów wiązar: głównych oraz pośrednich. Dzięki temu nie zachodzi potrzeba dodatkowego usztywnienia poprzecznego. Konstrukcje płatwiowo-kleszczowe z drewnianą ścianką kolankową stosuje się w budynkach z użytkowym poddaszem. Ścianę stolcową przed wychyleniem na zewnątrz chronią kleszcze, które łączą krokiew ze słupem stolcowym.

Dla dachów o rozpiętości powyżej 12 metrów zarezerwowane są więźby z dźwigarami. Dzięki kratowej konstrukcji nie jest konieczne budowanie dodatkowych ścian wewnętrznych, co jest szczególnie przydatne w halach przemysłowych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Większy dach, większy problem?

Kiedy dach drewniany ma być częścią większego obiektu, konieczne jest zastosowanie dodatkowych wzmocnień. Nieocenioną rolę spełnia wtedy płytka kolczasta. Wskutek pomysłowej konstrukcji, umożliwia połączenie elementów drewnianych na stałe, bez konieczności używania gwoździ, czy zaciosów. Konstrukcje z płytkami kolczastym znajdują często zastosowanie w ogromnych zakładach przemysłowych, a także przy wyjątkowo niesprzyjających warunkach pogodowych, jak ulewne deszcze, niskie temperatury, czy silne podmuchy wiatru. Drewniane dachy w których użyto płytek kolczastych są łatwiejsze w montażu ze względu na prefabrykację jego elementów. Przygotowane zawczasu przez wyspecjalizowane firmy, są często dostarczane bezpośrednio na plac budowy. Prefabrykowane wiązary mają szereg zalet. Po pierwsze można je stosować w konstrukcjach nawet do 30 metrów rozpiętości. Po drugie mają większą nośność, jednocześnie będąc znacznie lżejsze. Dodatkowo, co jest szczególnie ważne w kastomizowanych projektach, ich kształty mogą być znacznie bardziej zróżnicowane od typowych wiązar.

Drewniane dachy dzięki swojemu praktycznemu zastosowaniu, łatwości w montażu i stosunkowo taniemu wykonaniu wciąż są jednymi (jeśli nie najbardziej) z najpopularniejszych konstrukcji dachowych. Prefabrykowanie wiązar skraca czas budowy, a zastosowanie płytek kolczastych wzmacnia połączenia nawet kiedy rozpiętość jest ogromna, co stwarza możliwości zastosowania ich w nawet najbardziej wymagających oraz niesprzyjających rejonach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here