Samodzielne położenie parkietu jest możliwe i nie powinno być bardzo trudne. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, akcesoria i narzędzia. Parkiet sosnowy, dębowy czy też bukowy może pięknie się prezentować ułożony w jodełkę, jednak konieczne jest odpowiednie przygotowanie zarówno samego materiału, jak i podłoża. Jak zatem położyć parkiet krok po kroku, a także jak o niego dbać? Poznajcie nasze rady.

Po pierwsze: adaptowanie drewna do warunków – czy jest konieczne?

Wiele osób uważa, że niezbędne jest zaadaptowanie drewna do warunków panujących w pomieszczeniu. Dlatego materiał, czyli parkiet, a właściwie lamele, które będą go tworzyć, przywożone są na kilka dni przed planowanym montażem. Chodzi o to, aby drewno przystosowało się zarówno do temperatury, jak i wilgotności, w końcu ma właściwości higroskopijne. Są jednak osoby, która uważają, że w przypadku nowych domów nie ma to sensu, bo po wykonaniu posadzki wilgotność w pomieszczeniu jest większa. Prawda jest jednak taka, że kilka dni w takich warunkach drewnu nie zaszkodzi.

Jakie rodzaje parkietu mamy do wyboru?

Jeśli chodzi o rodzaje parkietu to do wyboru mamy klepki tradycyjne, które łączy się na pióro i wpust, parkiet lamelowy z drewna litego, parkiet warstwowy – stworzony z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą części, parkiet mozaikowy, przyklejany do specjalnej cienkiej siatki, co umożliwia tworzenie skomplikowanych wzorów, a także parkiet przemysłowy, którego zaletą jest trwałość. Parkiet warstwowy, podobnie jak klepki tradycyjne, układany jest na pióro i wpust. Jest lakierowany lub olejowany fabrycznie, zatem po przyklejeniu klejem epoksydowym nie jest poddawany cyklinowaniu. Zatem jeśli remont ma być w miarę krótki, to zdecydowanie parkiet warstwowy jest najlepszym wyborem.

Jaki wzór parkietu wybrać?

Deski do tworzenia parkiety mogą być różnych rozmiarów, zarówno różnej szerokości, jak i długości, w związku z tym można z nich tworzyć różnorodne, czasem bardzo skomplikowane wzory. Klasyczna, a zarazem świetnie się prezentująca jest jodełka typu sierżant, gdzie krótki bok klepki jest łączony z dłuższym bokiem klepki pod kątem prostym. Parkiet można kłaść diagonalnie, czyli dłuższym bokiem równolegle do ściany. Można postawić na wzór cegiełki, plecionkę, mozaikę, jodełkę węgierską lub francuską. Każdy typ ułożenia parkietu pięknie się prezentuje, a dodatkowy walor dekoracyjny stanowią słoje i sęki widoczne na powierzchni.

Na co zwrócić uwagę przy montażu parkietu? Wybierz odpowiedni, mocny klej epoksydowy

Na samym początku trzeba zapewnić równe i czyste podłoże. Może być potrzebna wylewka samopoziomująca. Ponieważ drewno kurczy się i rozszerza, pod ciężarem sprężynuje także na podłoże, stąd równa powierzchnia jest istotna, ale ważny jest także elastyczny klej epoksydowy. Jeśli wykonywana jest wylewka to podłoga może być kładziona dopiero po kilku dniach. Klepki można przyklejać także do płyty OSB. Taki sposób sprawdza się, gdy przy pracy liczy się czas wykonania albo parkiet kładziony jest na starej podłodze. Przed ułożeniem parkietu można jeszcze rozłożyć warstwę termoizolacyjną albo dźwiękochłonną. Jak wiadomo parkiet jest dość głośny w użytkowaniu, dlatego takie rozwiązanie może dobrze się sprawdzić. Mocny klej epoksydowy nanosi się na podłoże i nie wprowadza we wpusty. Sprawdzają się zarówno kleje dyspresyjne, jak i rozpuszczalnikowe. Klepki w czasie pracy można oczywiście docinać, a przed klejeniem parkietu trzeba położyć podkład gruntujący na podłoże. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół ścian szczelin dylatacyjnych szerokości 1-1,5 cm, które maskowane są listwami przyściennymi na samym końcu.

Jak wykończyć parkiet drewniany? Jak często należy go cyklinować, olejować, woskować?

Parkiet można wykończyć poprzez lakierowanie, jednak trzeba pamiętać, że lakiery rozpuszczalnikowe uwalniają szkodliwe związki, dlatego zawartość rozpuszczalników nie może być zbyt duża, według dyrektyw unijnych. Dzięki lakierowi rozpuszczalnikowemu można uzyskać efekt połysku lub półpołysku. Mniej trwałe są lakiery na bazie wody, w których przypadku można uzyskać także matową powierzchnię. Olejowanie jest bardziej polecane, bo łatwiej wtedy odświeża się parkiet. Uwydatnia słoje i sęki, a nawet nadaje drewnu inną barwę. Wosk także daje naturalną ochronę parkietu zwłaszcza przed wilgocią, choć nie wnika tak głęboko jak olej. Podłogę woskowaną trzeba często pastować. Jeśli parkiet jest fabrycznie wykończony to nie potrzebuje cyklinowania. Natomiast gdy zabezpiecza się go w jeden z wyżej wymienionych sposobów, należy przystąpić do cyklinowania gdzieś pod 2 tygodniach. Polega ono na ścieraniu warstwy drewna odpowiednio dobranym papierem ściernym, powierzchnia może być wyrównana i zmatowiona, przed dalszymi zabiegami.

Parkiet to niewątpliwie ponadczasowy element wystroju. Warto wybrać go zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here