Oświetlenie to temat, który od dawna spędza sen z powiek architektom wnętrz. Dlaczego? Ponieważ właściwie dobrane światło w pomieszczeniu potrafi podkreślić jego mocne strony i jednocześnie ukryć niedociągnięcia. Nie bez znaczenia jest również jego funkcja praktyczna. Prawidłowo dopasowane oświetlenie ma istotny wpływ na funkcjonalność naszej łazienki. Jakie lampy wybrać i na co zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia w łazience? Podpowiadamy.

Jak rozmieścić oświetlenie w łazience?

Łazienka jest miejscem, które ze względu na swoją funkcję potrzebuje więcej niż jednego źródła światła. Pojedyncza lampa w centralnym punkcie pomieszczenia może nie być wystarczająca. Dlatego przy aranżacji wnętrza łazienki warto uwzględnić trzy różne źródła oświetlenia.

Najczęściej głównym oświetleniem jest klasyczna lampa lub plafoniera albo punktowe oświetlenie sufitu rozmieszczone na całej jego powierzchni. Takie rozwiązanie zapewnia doświetlenie całego pomieszczenia i często może stanowić element dekoracyjny. Jego zadaniem jest przede wszystkim rozproszenie mroku i równomierne rozprowadzenie światła w łazience. Oprócz światła głównego, łazienka potrzebuje również doświetlenia w kilku ważnych miejscach. Tak, by zamierzony efekt był nie tylko piękny, ale również funkcjonalny.

Lustro – jak oświetlić lustro w łazience?

Z uwagi na swoją funkcję, oświetlenie strefy wokół lustra pełni bardzo ważną rolę w codziennych czynnościach. Odpowiednia barwa i natężenie światła musi zapewnić maksymalny komfort podczas korzystania z łazienki. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie punktów świetlnych. Lampy powinny być tak usytuowane, by równomiernie oświetlać całą taflę lustra i jednocześnie dawać nieco rozproszone światło. Dodatkowo warto pamiętać, by barwa światła była naturalna, możliwie najbardziej zbliżona do naturalnego.

Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem w tym wypadku są kinkiety łazienkowe zawieszone na ścianie. Szeroka gama dostępnych na rynku modeli lamp kinkietowych umożliwi dopasowanie właściwych praktycznie do każdego stylu łazienki, od nowoczesnych po klasyczne. W przypadku użycia dwóch lamp należy umieścić je symetrycznie, po obu stronach lustra by światło rozchodziło się równomiernie. Jeśli natomiast zastosujemy jedną lampę, powinna być ona zlokalizowana centralnie nad lustrem, tak by oświetlała całą powierzchnię tafli lustra. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://abanet.pl/404-lampy-lazienkowe-sufitowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here