Dom

Bramy garażowe – co warto wiedzieć?

Bramy mają za zadanie ochraniać garaże, hale przemysłowe i sklepy przed dostępem niepowołanych osób. Ich zadaniem jest także zapewnianie termicznej izolacji. Jakie są rodzaje bram i na co warto zwracać uwagę przed ich zakupem?

  • Bramy garażowe dostosowane do naszych potrzeb
  • Jakie są rodzaje bram garażowych?
  • Istotne parametry bram garażowych

Bramy rolowane dobrze się sprawdzą nie tylko w przypadku ochrony garaży, ale też obiektów handlowych.

Bramy garażowe dostosowane do naszych potrzeb

Rodziny, w których na co dzień jeździ się samochodem, częściej używają bram garażowych, niż drzwi wejściowych. Wobec tego warto wybrać garażowe bramy odpowiednio dopasowane pod względem wielkości, termoizolacyjności, zabezpieczenia przed włamaniami i wygodnego otwierania.

Wszystkie nowoczesne bramy wjazdowe, szerokie czy wąskie, jak również segmentowe, rolowane, uchylne, czy rozwierane, wymagają odpowiednio przygotowanego otworu wjazdowego (przykładowo nad szerokim otworem wymagane będzie solidne nadproże o właściwej rozpiętości). W przypadku bram ich rozmaite technologiczne aspekty sprawiają, że o ilości i rodzaju bram należy myśleć już na etapie projektowania domu, a najpóźniej jego budowania.

W przypadku posiadania przez rodzinę jednego samochodu decyzja jest prosta ponieważ wybór padnie na garaż z jednym miejscem postojowym, który zamyka się bramą (najlepiej w standardowych wymiarach). Wybór różnych modeli bram znajdziesz na https://dopasujrolety.pl/10-bramy-i-kraty.

W sytuacji używania dwóch pojazdów przez rodzinę, trzeba zdecydować się na wstawienie jednych szerokich wrót, lub dwóch węższych.

Jakie są rodzaje bram garażowych?

Bramy garażowe charakteryzują się różnymi konstrukcjami i sposobami otwierania. Obecnie znajdziemy w sklepach cztery rodzaje wrót: rozwierane, uchylne, segmentowe i rolowane.

Bramy segmentowe cieszą się bardzo dużą popularnością dzięki swoim licznym zaletom (świetna izolacja termiczna i akustyczna, szczelność przed wiatrem, łatwość uruchomienia, bezpieczeństwo użytkowników, ochrona przed włamaniami, oszczędność miejsca w garażu i na podjeździe).

Uszczelnione segmenty najlepiej trzymają ciepło i chronią od wiatru, nadają się do garaży ogrzewanych. Dodatkowa zaleta jest taka, że można je zamontować w otworze wjazdowym o dowolnym kształcie, nawet z nadprożem w kształcie łuku.

Budowa bram segmentowych zapewnia wysoką ciepłochronność. Płaszcze takich bram składają się z kilku segmentów, które są połączone zawiasami i zabezpieczone uszczelkami przed działaniem wiatru. Segmenty są zazwyczaj zrobione ze stali ocynkowanej; całość wykańcza się tworzywami sztucznymi (imitacja drewna, farba proszkowa, okładzina z drewna albo sklejki). Wnętrza segmentów są wypełnianie materiałem, który izoluje akustycznie i cieplnie.

Bramy segmentowe produkuje się w 2-óch wariantach. Jeden jako otwierane do góry, a drugi na bok. W zależności od potrzeb, w ofercie sklepowej znajdziemy małe bramy rolowane (https://dopasujrolety.pl/bramy-i-kraty/40-brama-rolowana-mala-pa52.html) oraz większe (https://dopasujrolety.pl/bramy-i-kraty/42-brama-rolowana-duza-pa77.html).

Bramy rolowane jako jedyne są fabrycznie wyposażone w automatyczne napędy. Działają jak rolety zewnętrzne, i są bardzo chwalone m.in. za to, że zajmują mało miejsca (nie mają prowadnic pod sufitem garażu).

Płaszcz bramy – złożony z drobnych lameli z aluminium lub stali (są połączone przegubowo) – nawija się na wał, zamontowany wewnątrz garażu lub w kasecie na zewnętrznej ścianie. Wrota cechują się odpornością na korozję, bezpieczeństwem i wygodą obsługiwania.

Istotne parametry bram garażowych

Musimy mieć na uwadze, że nie wszystkie garaże są pomieszczeniami ogrzewanymi. Wrota, które są uszczelniane pozwolą swoim użytkownikom zachowywać ciepło we wnętrzu pomieszczenia. Ponadto posiadają uszczelki i materiał izolacyjny. W trakcie zakupu warto też zwracać uwagę na rodzaj napędu, który jest stosowany przy otwieraniu bramy.

Urządzenia automatyczne cieszą się uznaniem użytkowników, ponieważ dają duży komfort; nie ma wtedy konieczności wysiadania z auta. Nowoczesne bramy to także ciesząca wzrok estetyka. Klienci do wyboru mają wzory, które imitują deski, kasetony czy listwy. Bez problemu dobierzemy do takich bram elementy dodatkowe (np. fotokomórka)

Brama garażowa może być wyposażona w identyczne udogodnienia jak brama wjazdowa, czyli obsługa na pilota lub przycisk w ścianie, korzystanie z klucza lub zamka kodowego.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.