Dom

Dach – rodzaje, materiały i najnowsze trendy.

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Spełnia ważne funkcje techniczne, ale i wpływa na estetykę budynku. Jaki dach wybrać aby cieszyć się solidnym i ładnym pokryciem dachowym przez wiele lat? Przeczytaj nasze podpowiedzi.

Kąt nachylenia

Najprostszy podział rozróżnia dachy płaskie i dachy ostre. Te drugie zaczynają się powyżej 20 stopni. W Polsce najpopularniejsze są dachy o kącie nachylenia między 35 a 45 stopni. Wynika to z warunków naszej strefy klimatycznej. Dachy o takim kącie nachylenia zapewniają bezpieczeństwo zarówno w czasie deszczowych jesieni jak i w czasie zimowych opadów śniegu. Dach zapewnia skuteczne odprowadzanie nadmiaru wody i śniegu, co jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Każdy cieśla, przygotowujący więźbę potwierdziłby jak wielkim obciążeniem dla dachu może być zamarznięty śnieg lub deszcz w dużej ilości.

Rodzaje pokryć dachowych

Wybór jest bardzo szeroki. Zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i materiały. Dachówka ceramiczna i cementowa to dwa najczęściej wybierane pokrycia dachowe. Są solidne, trwałe i zapewniają dobre parametry akustyczne i cieplne. Dla inwestorów z mniejszym budżetem rozwiązaniem może być blachodachówka, bądź blacha (prosta lub falista). Tu parametry techniczne są znaczne słabsze, ale za to cena niższa.

Na samym końcu znajduje się papa i gont bitumiczny. Rozwiązania stosowane coraz rzadziej ze względu na niskie parametry techniczne. Opcja dla osób z bardzo ograniczonym budżetem.

Najnowsze trendy

W ostatnim czasie bardzo modna jest dachówka płaska. To ciekawa alternatywa dla popularnej dotąd dachówki falistej. Dachówka płaska świetnie komponuje się w budownictwie nowoczesnym.

Trendy widać również w kolorystyce. Dotąd dominowały kolory naturalnie palonej cegły. Teraz oferta kolorystyczna jest bardzo szeroka. Popularny stał się zwłaszcza kolor antracytowy – również świetnie pasujący do domów w stylu nowoczesnym.

Ciekawym trendem są wspomniane wcześniej dachy płaskie. Ich kąt nachylenia to około 2 stopnie, a więc mamy do czynienia z niemalże całkowicie płaską powierzchnią. Taki dach daje ciekawe możliwości aranżacyjne – np. zagospodarowanie na taras bądź ogród.

Więcej na ten temat pokryć dachowych znajdziesz na serwisie Fachowy Dekarz

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.