Oświetlenie

Dlaczego oświetlenie jest najważniejszym elementem aranżacji?

Mówi się, że tyle ile lamp, tyle możliwych konfiguracji. Możliwości, jakie daje nam oświetlenie, jest bardzo wiele. Dzięki niemu możemy nadać wnętrzom indywidualnego charakteru i sprawić, żeby przebywanie w nim było jak najbardziej przyjemne. Jak jednak dopasować oświetlenie, aby nie tylko pasowało do mieszkania, ale także do naszego trybu życia?

  1. Znaczenie oświetlenia w naszym mieszkaniu
  2. Jak zaaranżować pomieszczenie dzięki oświetleniu?

Znaczenie oświetlenia w naszym mieszkaniu

Wybór odpowiedniego oświetlenia ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia. Dlatego warto zawczasu zastanowić się nad jego rozmieszczeniem oraz natężeniem w zależności od przeznaczenia.

W przypadku pokoi użytkowych, gdzie pracujemy, uczymy się, a także przygotowujemy posiłki, potrzebujemy jasnego oświetlenia, które będzie pozwalało się skupić i zapobiegnie usypianiu. Warto zatem zwrócić uwagę na barwę takiego światła. Lampy wpuszczane w sufit, czy też zwisające żyrandole powinny mieć wkręconą żarówkę o jak najbielszej barwie, aby nie rozpraszać, a umożliwić skupienie się na wykonywanej pracy.

Odwrotnie będzie natomiast w sypialni i w innych pomieszczeniach, gdzie odpoczywamy. Tam barwa światła może być słabsza, aby nie drażnić naszych oczu. Najczęstszym wyborem są lampy wolnostojące, jak też te umieszczane na stolikach nocnych. Każdy z tych modeli odnajdziemy w wielu katalogach salonów oferujących oświetlenie Warszawa.

Jak zaaranżować pomieszczenie dzięki oświetleniu?

O docelowym oświetleniu warto pomyśleć jak najprędzej, aby było dopasowane do wybranego wnętrza. W zależności od tego, czy planujemy urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym, czy też klasycznym – lampy i oświetlenie górne powinny współgrać z całością.

Jeśli stawiamy na ponadczasową, klasykę nie będziemy mieli problemu z wyborem odpowiedniego oświetlenia. Zwisające żyrandole, lampy wolnostojące oraz inne modele sprawdzą się w każdym klasycznym pomieszczeniu.

Z kolei styl nowoczesny może nam również dostarczyć garść inspiracji oraz pomysłów. Warto zastanowić się nad minimalistycznymi lampami wpuszczonymi w sufit, które nie tylko efektownie wyglądają, ale również dbają o przestronne rozproszenie światła. Dzięki temu z powodzeniem oświetlimy dzięki nim małe pomieszczenia.

Warto zwrócić uwagę także na lampki przypodłogowe. Niewielkie, ale efektowne oświetlenie tego rodzaju staje się osobnym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Ponadto szeroki wybór modeli oraz kształtów sprawi, że będą one pasowały do każdego wystroju.

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów danej aranżacji. To właśnie ono sprawia, czy dane pomieszczenie jest przytulne i wygodne do pracy. Pomyślmy o tym już teraz, aby odnaleźć najlepszy dla siebie model.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.