Dom

Gres szkliwiony – elegancja i wytrzymałość

Gres z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz częściej pojawia się w polskich mieszkaniach, podkreślając subtelny urok i elegancki charakter wnętrz. Na początku warto wyjaśnić, czym jest sam gres. Najogólniejsza definicja przedstawia go jako jednolitą w strukturze płytkę ceramiczną, która uformowana jest z kamionki szlachetnej. W jego składzie znaleźć można kaolin, skaleń, glinę, szamot i piasek kwarcowy. Proces tworzenia gresu polega na sprasowaniu mieszaniny w postaci kamionki, a następnie wypaleniu jej w temperaturze dochodzącej do 1300 stopni Celsjusza.

Zalety gresu szkliwionego

Pierwszą i najbardziej znamienitą cechą gresu jest jego szlachetny wygląd. Warto jednak zauważyć, że posiada on również zalety praktyczne, przede wszystkim wysoki stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie gres szkliwiony charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością na wszelkie odbarwienia oraz absorbowanie wilgoci – https://www.paradyz.com/plytki/gres-szkliwiony. Wynika to ze specjalnej warstwy zabezpieczającej, którą nakłada się bezpośrednio po zakończeniu procesu wypalania. Dzięki niej niewymagana jest impregnacja.

Gres szkliwiony posiada także dodatkową warstwę wierzchnią, która odpowiada typowo za walory estetyczne. W przeciwieństwie do powłoki ochronnej jest ona stosunkowo cienka i dość podatna na wytarcia. Z tego też powodu gres szkliwiony najlepiej kłaść na ścianach oraz w miejscach o umiarkowanym natężeniu ruchu, takich jak sypialnia, kuchnia czy łazienka.

Cechą charakterystyczną płytek szkliwionych jest bogactwo barw i wzorów. W związku z dynamicznym rozwojem technologicznym jedynym ograniczeniem jest w zasadzie ludzka wyobraźnia. Druk cyfrowy pozwala na tworzenie najróżniejszych szablonów, które sprawią, że zaprojektowane przez nas wnętrze będzie miało swój oryginalny urok.

Pielęgnacja gresu

Jak każde płytki, także gres wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Na szczęście jego struktura sprawia, że nie jest to zadanie bardzo trudne. Do ich czyszczenia nadadzą się zarówno detergenty o odczynie zasadowym, jak i kwasowym. Do standardowych zanieczyszczeń najlepiej sprawdzi się woda z dodatkiem płynu do podłóg, natomiast w przypadku uporczywych zabrudzeń można użyć mieszaniny wody z octem. Jedynym przeciwwskazaniem jest stosowanie produktów o właściwościach ściernych, które mogą usunąć brud, uszkadzając przy tym strukturę gresu szkliwionego.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.