Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Agent nieruchomości Ci w tym pomoże Dom

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Agent nieruchomości Ci w tym pomoże

Nieznajomość prawa szkodzi i dokładnie to samo można powiedzieć o nieznajomości branży nieruchomości. Jeśli nie masz wiedzy czy doświadczenia w obrocie nieruchomościami, to zakup własnego mieszkania lub domu może być dla Ciebie ogromnym wyzwaniem. I nie chodzi już tylko o znalezienie wymarzonego obiektu, który spełnia Twoje oczekiwania, lecz także o bezpieczne i sprawne przeprowadzenie całej transakcji.

Pierwsze wrażenie jest ważne, ale… to za mało!

Jesteśmy wzrokowcami, zatem pierwsze wrażenie budujemy zaledwie w kilka sekund, niemal już od momentu, jak przekroczymy próg mieszkania. Jeśli dodatkowo odpowiada nam jego cena i lokalizacja to poziom naszego zainteresowania nieruchomością wzrasta i siłą rzeczy wyobrażamy sobie, że stanie się ona naszym domem. Jednak tak poważnej decyzji nie można podejmować pod wpływem impulsu ani emocji. Zauroczeni możemy przegapić inne ważne kwestie, które mają znaczenie przy wyborze domu. Dlatego po wstępnych oględzinach dobrze jest skonsultować się jeszcze z rzeczoznawcą majątkowym i specjalistami (dekarz, elektryk itd.), którzy pomogą nam rzetelni ocenić stan techniczny obiektu. Jeżeli przy wyborze mieszkania współpracujemy z biurem nieruchomości, możemy poprosić ja o dodatkowe informacje na temat lokalu wystawionego na sprzedaż czy wynajem. Poza tym, agent ma doświadczenie i wie, na które elementy zwrócić szczególną uwagę, co może sugerować ukryte wady.

Koszty – liczy się nie tylko cena mieszkania

Niektórzy unikają współpracy z agencjami nieruchomości, obawiając się cen ich usług. Tymczasem wcale nie są one wysokie, a zazwyczaj ponosi je strona sprzedająca. Stanowią jedynie jakiś procent od ogólnej kwoty transakcji, a w przeliczeniu może się okazać, że jest to dobra inwestycja, warta swojej ceny. Dlaczego?

Przy zakupie mieszkania skupiamy się niemal wyłącznie na tym, ile ono kosztuje. Zapominamy przy tym o kwestiach, które przypomni i przedstawi nam agent. Są to bieżące koszty eksploatacyjne, które w przypadku mieszkań obejmują:

  • czynsz do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, obejmujący dodatkowo fundusz remontowy,
  • comiesięczne opłaty za media – prąd, gaz, Internet,
  • podatek z tytułu nabycia mieszkania (podatek od wzbogacenia się),
  • opłaty za czynności notarialne.

Wszystkie formalności – przejście przez proces zakupu

Proces zakupu mieszkania składa się z kilku etapów, a niedoświadczony kupujący/sprzedający może obawiać się, jak przebrnie przez wszystkie formalności. Cała sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zakup nieruchomości będzie finansowy kredytem hipotecznym. Mając świadomość tego, że od momentu podjęcia decyzji, aż do odebrania kluczy, mija kilka, a nawet kilkanaście tygodni, trzeba podpisać od razu umowę przedwstępną. O kolejnych krokach (podpisaniu umowy z bankiem, wypłacie środków, przepisaniu własności, zmianie liczników itd.) poinformuje Cię pracownik biura nieruchomości pośredniczący w całej transakcji.

 

Andrzej Markosz

Dodaj komentarz