Dom

Jak wykonać zbrojenie schodów?

Schody żelbetowe — niezależnie od swej konstrukcji — zawsze wymagają zastosowania zbrojenia. Jego rozkład jest zależny od kilku czynników, w tym obciążenia, rozmieszczenia elementów wsporczych, a także ukształtowania samych schodów. Istotne jest również to, w jaki sposób zbrojenie jest otulone przez warstwę zewnętrzną.

Jak ułożyć zbrojenie wewnątrz schodów?

Sposób ułożenia zbrojenia wewnątrz schodów zależy przede wszystkim od ich konstrukcji. Ta z kolei jest definiowana przez liczbę biegów schodowych i sposobu, w jaki całość jest podparta. Specjaliści z firmy https://www.rekers.pl/produkty/cat-166/elementy/bloki-schodowe/bloki-schodowe.html mogą zaprojektować konstrukcję schodów, a także samego zbrojenia. Zależnie od przyjętego projektu mogą być to schody:

  1. Jednobiegowe — których koszt wytworzenia jest najmniejszy ze względu na ciągłą strukturę konstrukcji. Niestety, schody jednobiegowe nie posiadają płaszczyzny poziomej (tzw. półpiętra), która pozwala odpocząć w trakcie wchodzenia.

  2. Dwubiegowe — to podwójne schody jednobiegowe, pomiędzy którymi znajduje się platforma spoczynkowa (półpiętro). Istnieje również wariant trójbiegowy, który analogicznie jest przerwany dwiema płaszczyznami płaskimi.

  3. Schody wachlarzowe — to konstrukcja, która jest osadzona na pionowym wsporniku. Dzięki temu zajmuje niewiele miejsca i jest wygodna dla użytkowników.

Konstrukcja zbrojenia a sposób oparcia schodów

Niezależnie od sposobu wykonania schody betonowe zbrojone muszą posiadać określony schemat statyczny, który uwzględnia oddziaływanie obciążenia na ich konstrukcję.

Wariant płytowy

To najprostszy schemat statyczny schodów. W tym wariancie schody (jak i spoczniki) przymocowane są bezpośrednio do ściany poprzecznej klatki schodowej. Wariant ten sprawdza się jedynie w przypadku schodów jedno lub dwubiegowych, w których płaszczyzny spoczynkowe są rozmieszczone z dołu i na górze.

Wariant policzkowy

W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której skądinąd rozbudowane schody betonowe zbrojone są podparte z dwóch stron. Funkcję podpory mogą realizować dwa wsporniki albo wspornik i ściana nośna.

Wariant wspornikowy

W tym przypadku schody są mocowane jednostronnie do wieńca znajdującego się w ścianie budynku. Jego położenie jest równoległe do płaszczyzny nachylenia schodów. Rozwiązanie to prezentuje się bardzo okazale, sprawiając wrażenie lekkiego, a nawet unoszącego się w powietrzu.

Jak widać dobór właściwej technologii zbrojenia schodów betonowych, zależy od ich kształtu, położenia, obciążenia statycznego i wielu innych czynników, które mają wpływ na wytrzymałość konstrukcji.

 

 

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.