Dom

Jaki bojler na 2 osoby wybrać?

W jaki sposób mieć ciepłą wodę użytkową, kiedy dom zamieszkują dwie osoby? Jedną z opcji jest posiadanie zbiornika, podgrzewacza, zwanego powszechnie bojlerem. Ma on wiele zalet, więc wiele osób z niego chętnie korzysta. Nie mniej jednak dla niektórych może być to spory wydatek, na który przydaje się szybka pożyczka.

Bojler – co to takiego?

Dostęp do ciepłej wody użytkowej to podstawa każdego domostwa. Dzięki niej możliwe jest wzięcie kąpieli, mycie naczyń czy rąk, ponieważ w kranie nie leci tylko i wyłącznie zimna woda. Bojler będzie więc idealny do tych celów. To specjalnie skonstruowane urządzenie, które po podłączeniu do odpowiednich instalacji umożliwia podgrzanie wody, a domownicy mogą ją codziennie eksploatować według potrzeb. Jego cena jest bardzo różna – od kilkuset złotych do nawet powyżej tysiąca. Decydując się na taki wydatek szybka pożyczka może przydać się niejednym zainteresowanym.

Poznaj rodzaje bojlerów

Najczęściej stosowane są bojlery elektryczne, czyli zbiorniki posiadające wewnątrz specjalną grzałkę, zwykle do 6 kW. Dla dwóch osób będą odpowiednie. Istnieją jeszcze dwa typy – wersje dwupłaszczowe i z wężownicą. Ten pierwszy rodzaj to dość nowoczesne rozwiązanie działające wespół z centralnym ogrzewaniem i posiadające dwuzbiornikową konstrukcję. Z tej racji cena takiego bojlera nie jest najmniejsza, dlatego szybka pożyczka pasuje na ten cel idealnie. Mimo wysokich kosztów zakupu, podgrzanie wody odbywa się niemalże natychmiast, stąd wiele osób się na niego decyduje. Najmniej efektywny jest bojler z wężownicą, ponieważ posiada najmniejszą powierzchnię nagrzewania, stąd cały proces trwa stosunkowo długo.

Pojemność bojlera na dwie osoby

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań m.in., jakie zapotrzebowanie na wodę mogą mieć dwie osoby, ile jest punktów poboru wody czy jakie są upodobania domowników. Mając wiedzę na te tematy, dużo łatwiej będzie dobrać odpowiednią pojemność bojlera. Jeśli będzie ona zbyt mała, ciepła woda zużyje się o wiele szybciej. Może więc dojść np. do sytuacji, w której podczas kąpieli z kranu nie będzie leciała ciepła woda tylko letnia, co znacząco wpłynie na komfort użytkujących ją osób.

Gdy mamy tylko jeden punkt poboru, np. tylko umywalka w domu, możemy sobie pozwolić na mniejsze urządzenie, np. takie, które pomieści 15 litrów. W przypadku wielu wielu miejsc (łazienka+kuchnia), lepiej jest postawić na większą pojemność. Na dwie osoby spokojnie wystarczy urządzenie 60-litrowe. Specjaliści polecają zamykać się w granicach od 50 do 80 litrów.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.