Dom

Jakie oświetlenie schodowe wybrać?

Jednym z aspektów aranżacji wnętrz jest oświetlenie schodowe, które jest zaletą zarówno estetyczną, jak i praktyczną. Estetyka nadaje pomieszczeniu odpowiedni klimat, nastrój, który osiągniemy poprzez odpowiednie lampy. Dobrze dobrane dodają uroku i dają ciepło. Praktyczna strona ma swoje odzwierciedlenie w bezpieczeństwie. Wystarczy wyobrazić sobie, jak ciężko zejść po schodach, gdy panuje ciemność i jak łatwo wtedy o nieszczęśliwy wypadek, który może skończyć się dla nas nawet złamaniem. Idealnie można połączyć w tym wypadku przyjemne z pożytecznym i wybrać odpowiednie dla swoich potrzeb oświetlenie schodowe.

Odpowiednie oświetlenie schodowe nie powinno oślepiać osoby schodzącej, czy wchodzącej. Istotnym jest, by przełącznik znajdował się na górze i na dole schodów – tak by można było włączyć światło na dole, a zgasić na górze i na odwrót. Wybierając żarówki należałoby zastanowić się nad zużyciem prądu wynikającym z założenia oświetlenia. Wybór w tej dziedzinie jest ogromny, przykładowo żarówki energooszczędne, które jak nazwa wskazuje oszczędzają nasze pieniądze, dbają o środowisko i nie trzeba ich co chwilę wymieniać.Jeżeli chodzi o tradycyjne światło to wyróżnić należałoby w tym miejscu kinkiety, które dają rozproszone i klimatyczne światło, a co ciekawe zamieszcza się je powyżej wysokości wzroku, by nie oślepiały przechodniów. Dalej żyrandol -klasycznie i elegancko zwłaszcza, że wybór ich ich na rynku jest duży i istnieje możliwość zrobienia na zamówienie; halogeny najczęściej montowane z czujnikiem ruchu oraz oprawy schodowe zamieszczane nisko przy stopniach (w kształcie oczek, kwadratów, prostokątów, kół). Dekoracyjnie obok standardowego oświetlenia można zamontować ozdobne światło LED, które zazwyczaj jest w postaci taśm, żarówek lub diod. Ich plusem jest łatwa instalacja, obsługa i niska cena, są one dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, obojętnie reagują na warunki atmosferyczne, atutem jest również długa żywotność. Możliwości jest ogrom, więc kluczem do naszego zadowolenia jest jedynie przemyślany wybór.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.