Dom

Jakie wybrać lampy do salonu – Led czy halogeny

Lampy LED czy halogeny ?

Jakie lampy do salonu? Takie pytanie zadaje sobie niejedna pani domu. Wiadomo, że oświetlenie salonu jest bardzo ważne, ale też każdy chce żeby było jak najatrakcyjniejsze. Aktualnie na rynku najwięcej ofert dotyczy lam LED oraz halogenowych. Najczęściej wybierane są lampy wiszące do salonu.

  • lampy LED do salonu – cechują się one niskim zużyciem energii, ale najważniejszą zaletą jest ich długowieczność. Zastosowanie lampy LED do salonu sprawia, że przez wiele długich lat nie musimy już się martwić o oświetlenie. Wadą takich żarówek jest jednak cena, gdyż są one kilkukrotnie większa niż tradycyjnych modeli. Lampy LED posiadają funkcję zmiany natężenia światła, a także koloru. Są one wtedy sterowanie za pomocą specjalnego sterownika. Wybór źródeł świateł LED jest przeogromny, a największy atut to wydajność tych żarówek.
  • halogeny – emitują one nawet do 70% światła więcej niż klasyczne żarówki. istnieje możliwość wybrania modelu energooszczędnego. Dzielą się one na wysokonapięciowe oraz niskonapięciowe. Warto zwrócić uwagę również na kąt padania światła. Najczęściej wybierany jest kąt 60 stopni, gdyż światło jest wtedy dość mocno rozproszone. Halogeny świetnie nadają się jako lampy wiszące do salonu. Zaletą ich jest stała barwa światła przez cały okres pracy. Nie ma potrzeby instalowania żadnych dodatkowych układów. Pełna jakość uzyskiwana jest zaraz po zapaleniu. Wadą halogenów jest duża emisja ciepła, przez co należy się ostrożnie obsługiwać z nimi, aby nie doszło do poparzenia. Nie mogą być one też używane w pomieszczeniach z materiałami łatwopalnymi. Wypełnione są gazem najczęściej bromem lub jodem.

Jakie lampy do salonu? Wybór zależy od gustu jednak większość wybiera lampy LED do salonu, gdyż można je wkręcić w ozdobne żyrandole, nie trzeba martwić się, że po kilku miesiącach trzeba kupić nową, a także dzięki zmianie barw żarówki te są bardzo atrakcyjne. Ważna jest większa wydajność, możliwość wybrania temperatury barwowej oraz wysoki wskaźnik oddawania barw.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.