Kiedy warto zainteresować się cynkowaniem stali?
Stal, pod względem chemicznym, jest stopem żelaza i węgla. Jej zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu jest bardzo duża, a ze względu na oczekiwane właściwości i plastyczność, wyróżnia się kilka rodzajów stali.
Właściwości stali
Stal jest bardzo cenionym materiałem, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Sprężystość stali, elastyczność, a także plastyczność sprawiają, że stal można właściwie dowolnie odkształcić, przez co dopasowuje się idealnie do potrzeb. Bardzo istotną cechą jest także możliwość spawania, dzięki czemu można ją trwale przymocować. Ponadto stal odporna jest na działania środowiska zewnętrznego, takich jak niskie lub wysokie temperatury. Dodatkowo stalowe elementy są odporne na działanie korozji (zarówno chemicznej, jak i atmosferycznej).
Cynkowanie metali
Cynkowanie jest procesem, w którym stalowe elementy powlekane są cienką powłoką cynku. Jest ono wykonywane po to, by zabezpieczyć stalowe elementy przed korozją, którą wywołują niekorzystne czynniki atmosferyczne, zwłaszcza woda i powietrze. Cynkowanie jest procesem szeroko wykorzystywanym, głównie w branży samochodowej czy budowlanej.
Rodzaje cynkowania
Stal można pokryć cynkiem na różne sposoby. W praktyce wyróżnia się cztery główne metody. Cynkowanie proszkowe polega na utrzymywaniu elementu stalowego w sproszkowanym cynku. Proces ten przebiega pod wpływem wysokiej temperatury, gdyż cynkowane przedmioty utrzymywane są przez kilka godzin w temperaturze około 350-400 stopni Celsjusza w mieszaninie sproszkowanego cynku. Drugim sposobem jest cynkowanie zanurzeniowe, zwane także ogniowym. Istnieje też możliwość cynkowania galwanicznego oraz natryskowego.
Cynkowanie ogniowe
W cynkowaniu ogniowym powierzchnia cynku nakładana jest na elementy stalowe w sposób mechaniczny. Cynkowanie ogniowe od Metaltech sprawia, że na powierzchni stali z obu stron, w tym także wewnątrz profili zamkniętych, wytwarzana jest powierzchnia cynku. Cynk przywiera do stali na skutek wytworzenia stopu tych dwóch pierwiastków. W ten sposób powstaje trwała i nieprzepuszczalna powłoka, która chroni stal.
Dodaj komentarz