Dom

Lampy sufitowe do kuchni. Jak oświetlić kuchnię?

Dobre źródło światła w kuchni to podstawa. Dlatego też warto jest zastanowić się, jaka z obecnie dostępnych możliwości będzie sprawdzała się najlepiej. Praktyczne oświetlenie kuchni to zwykle coś więcej, niż tylko jedna lampa, stanowiąca główne źródło światła. Dlatego też warto, jeszcze przed zakupem, zadać sobie pytanie, co tak naprawdę jest potrzebne. Niekiedy standardowe lampy sufitowe do kuchni okazują się niewystarczające i konieczne jest zainstalowanie dodatkowych. Jak oświetlić kuchnię w taki sposób, by źródło światła było jednocześnie dekoracją i praktycznym rozwiązaniem?

Lampy sufitowe do kuchni kojarzą się zazwyczaj z lampami wiszącymi. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku, gdy kuchnia jest jednocześnie jadalnią i konieczne jest zastosowanie mocnego źródła światła nad jadalnym stołem. Tego typu praktyczne oświetlenie kuchni często ma możliwość regulacji, dzięki czemu można je na przykład obniżyć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Choć to rozwiązanie jest dość popularne, to jednak nie trzeba opierać się wyłącznie na nim.

Jak oświetlić kuchnię w inny sposób? Lampy sufitowe do kuchni mogą mieć również formę plafonów. Mają one zazwyczaj zaletę w postaci łatwego czyszczenia. Wybierając matowe białe plafony można zapewnić sobie jednocześnie rozproszone i dość jasne światło. Istnieją oczywiście także inne możliwości, które warto jest dostosować do wystroju wnętrza. W kuchni lepiej jest zastosować dość standardowe plafony, właśnie ze względu na łatwość czyszczenia. W przypadku zastosowania kilku mniejszych plafonów w dużej kuchni warto również rozważyć instalację takiego rozwiązania jak oświetlenie LED. Niewielkie diody zebrane w listwy umożliwiają często uzyskanie dekoracyjnego światła, które jednocześnie może okazać się niezwykle przydatne.

Jak oświetlić kuchnię, by móc dostrzec przedmioty nawet w najodleglejszym kącie? Oświetlenie led daje duże możliwości, jeśli chodzi o montaż pod wiszącymi szafkami kuchennymi. To praktyczne oświetlenie kuchni, ponieważ pozwala na rozjaśnienie kuchennego blatu. Aby uzyskać lepszy efekt dekoracyjny można zdecydować się na światło w kolorze pasującym do wnętrza, zamiast wybierać tradycyjne białe lub żółte światło.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.