Dom

Oświetlenie do pokoju dziecięcego

Oświetlenie do pokoju dziecięcego jest niezwykle ważną kwestią podczas dekorowania tego pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze wiek dziecka, jego aktywność oraz wielkość pokoju.

Jakie lampy dziecięce kupić dla niemowlęcia, które śpi w oddzielnym pokoju i dziecka w wieku przedszkolnym? Niektóre dzieci boją się zasypiać w ciemności, warto więc dostosować do nich pokój, aby czuły się bezpiecznie nawet, gdy rodziców nie ma w tym samym pomieszczeniu. Idealne są kinkiety zawieszone nad łóżkiem lub lampy led do pokoju dziecka, które dają delikatne światło. Można wybrać różne kształty i kolory, najbardziej popularne są jednak listwy pod sufitem lub tuż nad podłogą.

Dla starszego dziecka, które w pokoju nie tylko śpi, ale też bawi się, warto wybrać inne oświetlenie do pokoju dziecięcego. Świetnym pomysłem są lampy wiszące lub lampiony z postaciami z ulubionych bajek. Warto powoli przyzwyczajać dziecko do rysowania i pisania przy biurku, wobec czego niezbędnym wyposażeniem jest lampka biurkowa (stojąca, naścienna lub mocowana do biurka). Idealnym rodzajem jaki stanowi to oświetlenie do pokoju dla dziecka jest elastyczne ramię, które będzie można dostosować do wysokości jaka jest potrzebna. Im dziecko jest starsze, tym wyżej powinna być lampka.

Lampy led do pokoju dla dziecka są także montowane w wersji sufitu podwieszanego. Można wybrać kilka miejsc, w jakie będzie padało światło, np. nad biurko, nad łóżko oraz nad miejsce do zabawy. Istnieje nawet możliwość doboru różnych kolorów światła, jednak najlepiej jest wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego w neutralnym kolorze. Dzieci i tak są mocno rozpraszane przez szereg bodźców słuchowych i wzrokowych, z ogarnięciem których muszą sobie radzić.

A jakie lampy dziecięce wybrać do pokoju nastolatka? Ta kwestia może być problematyczna. Bowiem dziecko w tym wieku może już mieć sprecyzowane wyobrażenie o swoim pokoju. Kształtuje się temperament. Warto wziąć pod uwagę sugestie dziecka. Jedne będą bowiem wolały lampy stojące w rogu pokoju, inne wiszące na środku. Niektóre wybiorą kinkiety lub lampy led. Wszystko zależy od potrzeb i na tym należy się opierać wybierając oświetlenie. Niezależnie od wieku dziecka.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.