Dom

Oświetlenie klatki schodowej – jak oświetlić klatkę schodową?

Oświetlenie klatki schodowej

Klatka schodowa jest postrzegana od zawsze jako miejsce przejściowe. Nie wymaga większych dekoracji, ale musi być bardzo dobrze rozświetlona, dla naszego bezpieczeństwa i komfortu poruszania się. Oświetlenie klatki schodowej w stylu nowoczesnym jest bardzo dyskretne, a same lampy minimalistyczne i skromne.
Jak oświetlić klatkę schodową?
Przede wszystkim chodzi o nasze bezpieczeństwo, ale nieodzownym aspektem każdego wystroju wnętrza jest wygląd lamp.

Kinkiet

To lampa przyścienna, która ma za zadanie rozświetlać kąty pomieszczeń, przejścia i schody. Pojedyncze źródło światła osłonięte jest matowym szkłem lub nieprzezroczystymi tworzywami, które tłumią nadmiar światła. Nowoczesne kinkiety przyjmują formy bardzo proste i zgeometryzowane. Tradycyjny kwadrat, półkole lub prostokąt w formie przestrzennej lub płaskiej nie cechuje się przesadną dekoracyjnością. Gładkie, jednolite barwy czynią oświetlenie klatki schodowej niemal niewidocznym.

Duża lampa wisząca

Jest częstym rozwiązaniem w wysokich klatkach schodowych, gdzie schody łamane są na półpiętra co wymaga oświetlenia na obydwu kondygnacjach. W eleganckich wnętrzach pojawiają się żyrandole wykonane z kryształków lub małych szkiełek. Ta forma oświetlenia na pewno będzie reprezentacyjnym punktem stylizowanej klatki schodowej.

Kilka mniejszych źródeł światła

Mogą to być zwisające lampki w stylu SKANDI lub cotton balls, które luźno zwisają na różnej wysokości kablach oświetlając schody zarówno u dołu jak i u szczytu.

Podświetlenie LED- tzw. Świetliki

Te małe punkciki światła zwane potocznie „świetlikami” mocowane są w ścianie: w połowie wysokości lub tuż przy schodach. Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowanie świetlików w schody. Bardzo dyskretne rozwiązanie, które sprawia, że światło rozchodzi się bezpośrednio w docelowym punkcie – niemal chodzimy po świetle.

Świecące listwy

Montowane w ścianach, ustawione poziomo lub pionowo listwy z diodami LED to nie tylko dyskretne oświetlenie, ale także ciekawy, modernistyczny efekt wizualny.

Aby dowiedzieć się jak oświetlić klatkę schodową w Twoim domu musisz przemyśleć zakup pod względem praktycznym i estetycznym. To co w jednym wnętrzu prezentuje się dobrze, w innym może okazać się złym rozwiązaniem.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.