Ogród

Oświetlenie ogrodowe- rozświetl swój ogród!

Oświetlenie ogrodowe to podstawa każdej aranżacji ogrodu. Posiadanie własnego kawałka podwórka, czyni z nas ogromnych szczęściarzy. Uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu, wylegując się na ukochanym leżaku. Jednak często zdarza się tak, że dzień kończy się zbyt szybko, a pogoda jest wciąż sprzyjająca i wcale nie mamy ochoty chować się w domu. Jedynie czego nam potrzeba to odrobina oświetlenia, która pozwoli przesiadywać długie, letnie wieczory w ogrodzie. Zobacz jakie lampy wybrać.

  1. Podstawowe lampy ogrodowe
  2. Lampy, które nadadzą  niepowtarzalny klimat

Wybierając oświetlenie ogrodowe musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze funkcjonalność, a po drugie nastrojowość. Obie cechy są tak samo ważne i pozwolą uzyskać nam zamierzony efekt.

Podstawowe lampy ogrodowe

Podstawowe oświetlenie to takie, które zapewni nam komfort korzystania z ogrodu po zmierzchu. Musimy zapewnić sobie dobrą widoczność przy wieczornym grillowaniu, spotkaniach z przyjaciółmi, czy czytaniu wciągających powieści, ale nie tylko. Pomyślmy też o tym, że gdy wracamy później do domu, niezależnie od pory roku potrzebujemy światła, które oświetli nam drogę do drzwi. Świetnie sprawdzą się wszelkie lampy, które mają czujniki ruchu. Nie musimy martwić się, że zapomnimy je wyłączyć i zawsze kiedy potrzebujemy oświetlenia zadziałają same. Występują w różnych formach, mogą być stojące, przymocowane do ziemi, kinkiety, które również podkreślą architekturę i elewację budynku. Pamiętajmy również o doborze koloru światła, dobrze gdy w głównym oświetleniu jest ono w zbliżonych barwach.

Lampy, które nadadzą  niepowtarzalny klimat

Nastrój w ogrodzie jest równie ważny, co prawidłowo oświetlona przestrzeń. Są to lampy, które dają bardzo delikatne światło i ich główne zadanie to nie polepszenie widoczności. Tutaj warto poszaleć i uruchomić kreatywność. Możemy zastosować na przykład podświetlenie roślin. Krzewy, skalniaki, drzewka, czy kwiaty są dumą ogrodu i zawsze powinny być dobrze wyeksponowane. Podświetlenie ich da nam dyskretne i nieoczywiste światło. Świetnie sprawdzą się również schowane źródła światła, wolnostojące lampiony, latarenki, pochodnie. Bardzo modne i nowoczesne są kule ogrodowe, które dają spektakularny efekt. Natomiast jeśli chcemy uzyskać nastrój wakacyjnego, południowego miasteczka możemy użyć girland z żarówek, które występują w przeróżnych kształtach i kolorach.

Wybierając oświetlenie ogrodowe postaw na spójne rozwiązania, tak aby efekt po zmroku był właśnie taki jaki chcesz. Warto zastanowić się wcześniej jaki nastrój i styl będzie królował w Twoim ogrodzie. Czy stawiasz na nowoczesność, czy romantyczność, a może chcesz zatrzymać wakacyjny klimat? Kto wie, może stworzysz coś zupełnie osobistego i oryginalnego?

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.