Dom

Oświetlenie zewnętrzne domu – estetyka, wygoda i bezpieczeństwo

Planowanie, projektowanie i budowa własnego domy jednorodzinnego to ogromne przedsięwzięcie. Wybór rozkładu pomieszczeń, materiałów budowlanych i wykończeniowych, wyposażenia – czasami ta lista wydaje się nie mieć końca. Jednym z niezmiernie ważnych elementów wymagających planowania już na dosyć wczesnych etapach realizacji inwestycji jest oświetlenie domu jednorodzinnego. Prawidłowe rozmieszczenie punktów świetlnych, rozmieszczenie instalacji, dobranie źródeł światła to spore wyzwanie. Oświetlenie domu jednorodzinnego to nie tylko oświetlenie wnętrza. Tak samo ważne jest wykonanie oświetlenia zewnętrznego domu. Najistotniejsze w tym przypadku, jest zadbanie o prawidłowe i funkcjonalne zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej jeszcze na etapie budowy. Rozłożenie przewodów, gniazdek, rozplanowanie umiejscowienia włączników na etapie wykonywania instalacji, spowoduje, że nie będziemy musieli dokonywać czasochłonnych i drogich przeróbek na późniejszych etapach budowy.

Oświetlenie zewnętrzne domu co potrzebujemy?

Oświetlenie zewnętrzne domu wymaga wyprowadzenia odpowiednich przewodów elektrycznych na przykład do tzw. podbitki (gdy chcemy mieć zamontowanie w niej ledy, halogeny lub zapewnione źródło zasilania dla świątecznych lampek). Odpowiednie oświetlenie domu jednorodzinnego może być doskonałym elementem wystroju i zapewniać efektownych wygląd. Zewnętrze oświetlenie domu zapewnia jednak także wygodę i bezpieczeństwo. Dzięki niemu możemy wykonywać różne prace przydomowe i ogrodowe również po zmroku, a także monitorować otoczenie budynku. Ładnie i funkcjonalnie oświetlony dom będzie wyróżniał się wśród otaczających budynków. Dobrze zaplanowane oświetlenie domu jednorodzinnego spowoduje, że unikniemy w przyszłości konieczności korzystania z przedłużaczy, plątaniny kabli i innych prowizorycznych rozwiązań. Pamiętajmy, że nasze plany co do oświetlenia ogrodu, elementów małej architektury, pomieszczeń gospodarczych mogą ulegać zmianom i modyfikacjom. Zapewnijmy sobie zatem także możliwość wprowadzenia poprawek i ulepszeń w przyszłości.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.