Oświetlenie

Podłączenie taśmy LED – niwelowanie spadków napięcia

Najbardziej pożądanym i imponującym efektem świetlnym współczesnych czasów jest oświetlenie dekoracyjne oparte na taśmach LED. Są uniwersalnym rozwiązaniem i możemy używać ich praktycznie wszędzie. Często przy tworzeniu takich instalacji oświetleniowych zastanawiamy się nad potrzebą wynajęcia profesjonalnych elektryków, ponieważ obawiamy się, że sami nie będziemy w stanie wykonać montażu taśmy LED. W naszym krótkim poradniku rozwiejemy wątpliwości i postaramy się wyjaśnić instalację tego typu oświetlenia.

1. Taśma LED słabo świeci? – podłączenie taśmy LED

Osoby, które nie miały wcześniej kontaktu z tego typu instalacjami mogą przy pierwszej próbie podłączenia taśmy LED obawiać się prawdziwego wyzwania. Jednak nie jest to tak trudną rzeczą do wykonania jak na pierwszy rzut oka wygląda.

Więc zacznijmy od wyboru odpowiedniej taśmy LED – https://wroled.pl/tasmy-led. Paski LED 12V to obecnie najpopularniejsze produkty dostępne na naszym rynku. Taśmy zasilane bezpiecznym napięciem 12V do swojej pracy potrzebują zewnętrznego zasilacza (dedykowanego do oświetlenia LED).

Musimy pamiętać, iż przy podłączaniu taśmy LED zasilanej niskim napięciem 12V, im dalej od zasilacza, tym większy następuje spadek napięcia a im mniejsze napięcie, tym taśma LED słabiej emituje światło.

Schemat podłączenia oświetlenia LED:

Przy podłączaniu taśmy LED zadbajmy o to żeby napięcie rozchodziło się równomiernie!

Poniżej przedstawiamy sposoby na podłączenie taśmy LED, tak żeby wyeliminować spadki napięcia.

Jeśli w jednym ciągu podłączymy szeregowo powyżej 5m taśmy, to uzyskamy efekt spadku napięcia. Początek taśmy LED będzie świecił dużo jaśniej niż jej koniec.

Przy aranżacjach świetlnym z taśmy LED powyżej 5m, najlepiej podłączyć zasilanie na środku odcinka – zapewni to równą moc świecenia na końcach taśmy LED.

2. Podłączenie taśmy LED do zasilacza

Rynek oferuje szeroką ofertę transformatorów LED.

Do wyboru mamy trzy sposoby instalacji:

Zasilacz wtyczkowy – świetnie sprawdzi się do instalacji oświetleniowych o małej mocy. Wersja zasilacza wyposażona jest we wtyczkę, którą podłącza się bezpośrednio do gniazdka oraz końcówkę zakończoną wtykiem DC.

Zasilacz modułowy – w tym zasilaczu przewody instalujemy poprzez ich przykręcenie. Z dołu zasilacza przykręcamy przewody 230V, czyli L – brązowy i N – neutralny. Natomiast z góry transformatora podłączamy naszą taśmę LED zgodnie ze schematem: czerwony przewód do plusa, a czarny do minusa.

Zasilacz hermetyczny – polecany jest do instalacji narażonych na trudne warunki. Posiada zamontowane już przewody, które wystarczy połączyć z prądem 230V (przewód brązowy i niebieski) z taśmą LED (przewód czerwony i czarny).

3. Cięcie taśmy LED

Najczęściej taśmy LED są oferowane w rolkach o długości 5 metrów. Kiedy potrzebujemy krótszy odcinek możemy taśmę przyciąć- posiada ona wyznaczone miejsca, w których można przeprowadzić cięcie. Miejsce cięcia różni się w zależności od producenta i może wystąpić np. co 2 cm, 5 cm lub 10 cm itp.

4. Jak łączyć taśmy LED poprzez lutowanie?

Podłączenie taśmy LED do zasilacza lub łączenie taśmy w dłuższe odcinki zalecamy wykonywać przy użyciu lutownicy. Jest to tradycyjna metoda ale ze względu na trwałość i niezawodność najczęściej używana. Lutowanie taśmy LED możemy wykonać przy użyciu standardowej lutownicy transformatorowej. Taśmę LED najlepiej lutować przed instalacją w profilu aluminiowym, aby było jak najbardziej precyzyjnie. Na każdym pasku LED znajdują się luty, do których możemy zainstalować następny odcinek taśmy, lub podłączyć dodatkowy zasilacz.

5. Taśmy LED jak zamontować?

Taśmę LED należy przyklejać do aluminiowych profili, które odprowadzają ciepło i znacząco przedłużają żywotność taśmy LED. Przed wklejeniem taśmy LED należy powierzchnię profilu odtłuścić specjalnym preparatem, wyczyścić i wysuszyć.

W tych pięciu krokach przedstawiliśmy montaż taśmy LED. Jak widać tworzenie aranżacji świetlnych w oparciu na taśmie LED nie wymaga zatrudniania fachowców- sami jesteśmy w stanie stworzyć prostą instalację, która dodatkowo zostanie pozbawiona najczęstszej usterki jaką jest spadek napięcia.

https://domy-inteligentne.pro/tasmy-led/

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.