Dom

Projekty domów jedno lub dwupiętrowych. Który z nich wybrać?

Niezwykle ważne jest, aby przy wyborze projektów domów jedno lub dwupiętrowych wziąć pod uwagę wszystko i wszystkich. W tym celu musisz wybrać projekt domu, który całkowicie zaspokoi potrzeby Twoje i Twojej rodziny, zarówno teraz, jak i na późniejszym etapie. Pamiętaj, aby uwzględnić osobiste preferencje i potrzeby związane ze stylem życia, a następnie dopasuj je zgodnie z wielkością działki i budżetem.

Nie ma dobrego lub złego sposobu wyboru idealnego projektu domu. Oba projekty mają swoje wady i zalety. Pomożemy Ci zdecydować między projektem domu parterowego lub piętrowego.

Rodzina

Być może najważniejsze do rozważenia – co jest najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny. Twoja rodzina potrzebuje domu, w którym będzie mogła się rozwijać, miejsca, które zaspokoi potrzeby wszystkich. Jeśli jeszcze nie jesteś na tym etapie, czy będziesz tam za lata? Być może jeśli nie masz w planach posiadanie dużej rodziny rozsądnym wydaje się zbudowanie domu parterowego z dużymi przestrzeniami

Zobacz rzeczy z rozsądnego, bardziej praktycznego podejścia: projekt domu parterowego może być bardziej atrakcyjny ze względu na mniejszą ilość prac, które trzeba wykonać przy budowie domu na jego podstawie. Dodatkowo ktoś w Twoim domu może mieć trudności z chodzeniem po schodach z powodu urazów lub niepełnosprawności, co oznacza, że najlepszy dla niego jest dom parterowy. Jeśli chodzi o doglądanie dzieci, parter z pewnością ma swoje zalety – wszyscy pozostaną na tym samym poziomie.

Rozmiar działki

Zaoszczędź na przestrzeni podwórka z przodu i z tyłu, budując dwupiętrowy dom, który buduje się w górę, zamiast rozciągać go na boki. Ta opcja staje się coraz bardziej popularna w miarę wzrostu cen gruntów i zmniejszania rozmiarów działek. W tym miejscu rzeczą najważniejszą wydaje się wybór odpowiedniego projektu domu piętrowego dostosowanego do Twoich preferencji i rozmiaru działki

Jeśli chcesz poświęcić przestrzeń na zewnątrz, preferowaną opcją jest dom parterowy. Zwykle zajmuje to znacznie więcej miejsca. Oznacza to jednak, że będziesz w stanie zbudować przestronne salony i sypialnie oraz wszelkie dodatkowe pokoje, które uznasz za stosowne.

Dodawanie wartości

Jeśli chcesz dodać dodatkowe walory do swojego domu weź również mocno pod uwagę położenie Twojej nieruchomości. Jeśli twoja ziemia rozciąga się wzdłuż malowniczych widoków, pojawia się możliwość zbudowania dwupiętrowego domu. W ten sposób dasz możliwość by z piętra swojego domu zrobić pole widokowe na otaczającą cię przyrodę.

W tym przypadku budowanie w górę pomoże ci w uchwyceniu naturalnego światła (a latem chłodnej bryzy). Projekt domu piętrowego zapewni również luksusowy wygląd wśród innych domów na Twojej ulicy, oferując jeszcze większą atrakcyjność.

Ocieplanie i ochładzanie

Koszt ogrzewania i chłodzenia parterowego domu jest znacznie tańszy. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że temperatura na górze i na dole będzie się różnić w przypadku niespójnych stref temperaturowych. Patrząc na parterowy dom, ogrzewanie i chłodzenie jest o wiele prostsze, na pewno będzie tańsze i zapewni lepszy obieg.

Korzystanie z przestrzeni

Chociaż może to być postrzegane jako zaleta lub niekorzyść, w zależności od postrzegania, panuje przekonane, że im bardziej w górę budujesz, tym więcej swojej działki oszczędzasz.

Jeśli lubisz przestronne ogrody to wybór projektu domów piętrowych , które jak najwięcej oszczędzą Twoją działkę jest dobrym rozwiązaniem.

Dodatkowo posiadanie drugiej kondygnacji daje możliwość wszechstronności w projektowaniu rozmieszczeniu pokoi w zależności od ich przeznaczenia

Na koniec, jak sam widzisz, wybór pomiędzy projektem domu parterowego a projektem domu piętrowego zależy od osobistych upodobać i możliwości, jakie ma Twoja działka. Jeśli na tak wczesnym etapie weźmiesz to pod rozwagę, będziesz sobie dziękować przez długie lata.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.