Dom

Rolety plisy czy rolety dzień noc? Co kupić na okna?

Decyzja zapadła: firan oraz zasłon nie będzie, chcesz rolety. Tylko znowu pojawia się kolejne pytanie – rolety dzień/noc, plisy, a może rzymskie? Co wybrać, aby z jednej strony były funkcjonalne, a z drugiej zachować dobry wygląd? Choć ostateczny wybór i tak zależy od ciebie, mamy kilka wskazówek, które na pewno ci go ułatwią lub naprowadzą na najlepsze rozwiązanie.

Rolety plisy

Rolety plisy to nowoczesne, wygodne rozwiązanie. Zdecydowanie jedne z najpopularniejszych, jeśli chodzi o rolety wewnętrzne. I co najważniejsze, umożliwiają bezinwazyjny montaż, na co z pewnością zwrócą uwagę osoby wynajmujące mieszkanie. Materiał w przypadku rolet plis jest zwijany i rozwijany, choć, jeśli zbyt długo będzie opuszczony, charakterystyczna harmonijka może się odkształcać. Plusem takich rolet jest to, że można przysłonić zarówno całe okna, jak i dowolną ich część – górę, dół, a także środek, co daje spore możliwości, jeśli chodzi o regulację światła. A skoro o tym już mowa, w zależności od grubości tkaniny, rolety te mogą być całkowicie przyciemniające lub wręcz przeciwnie, delikatnie przepuszczające światło. To dobre rozwiązanie szczególnie do pokoju dziecięcego lub sypialni.

Również i w kuchni się sprawdzą, gdzie doskonale zastępują zazdrostki. Co ciekawe, plisy można też zamontować na oknie dachowym. A jakie są wady? Dla niektórych ich wygląd może być zbyt mało dekoracyjny, minimalistyczny. Dodatkowo plisy trudniej jest wyczyścić, niż rolety rzymskie (można je prać), czy dzień-noc (wystarczy je odkurzyć lub przetrzeć ścierką z delikatnym detergentem). Ponadto plisy najczęściej kupuje się na wymiar, ponieważ muszą być idealnie dopasowane do okien, aby nie prześwitywały po bokach. Rolety plisy można zaprojektować z pomocą Lagusto.pl, w tym celu podaje się ich szerokość oraz wysokość, sposób montażu, a także, opcjonalnie, wybiera inny niż standardowy kolor listew.

Rolety dzień-noc

Rolety dzień-noc wykonuje się z dwóch rodzajów materiału, z czego jeden jest prześwitujący (przypomina nieco siateczkę), a drugi przyciemniający. Naprzemiennie układane pasy pozwalają dowolnie manipulować światłem, wpuszczając je do środka lub całkowicie się osłaniając. Mogą być montowane inwazyjnie lub bezinwazyjnie (szukaj wtedy mini rolet dzień-noc), kupisz zarówno gotowe, jak i na wymiar. Jaka jest ich największa zaleta? Zapewniają intymność. Nawet jeśli ułożone są w trybie „dzień”, osłaniają cię przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, a takiego efektu nie uzyskasz w przypadku plis czy rolet rzymskich. Pasiasty materiał jest oryginalny, stanowi dekorację samą w sobie, która sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych, ale także w klasycznych wnętrzach. Choć ich przeciwnicy twierdzą, że z zewnątrz nie prezentują się już tak dobrze.

Rolety rzymskie

Najbardziej dekoracyjny charakter z tych trzech propozycji mają rolety rzymskie. Rozwijając materiał, tworzą się poziome zakładki, w wyniku czego powstają równoległe fałdy. Dodatkowo niektóre rolety rzymskie wykończone są falbaną, dzięki czemu jeszcze bardziej przykuwają wzrok. Są eleganckie, dobrze zastępują rolety oraz zasłony. A przy tym charakteryzują się dużą funkcjonalnością – łatwo je wyczyścić, w zależności od grubości tkaniny, dobrze izolują przed słońcem. Mogą być półprzezroczyste lub zaciemniające, dlatego wybierając je, należy zwrócić uwagę na stopień zaciemnienia. Jakie są wady? Gdy chcesz je podciągnąć, wpuścić nieco słońca do domu, musisz liczyć się z tym, że okna będą całkowicie odsłonięte.

Andrzej Markosz
Pasjonat technologii, światła i majsterkowania. Na moim blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i projektami związanymi z tymi fascynującymi dziedzinami.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.