Cement to najważniejszy składnik betonu i wielu rodzajów zapraw, w związku z czym jest spoiwem powszechnie docenianym w budownictwie. Przy jego użyciu powstają najważniejsze elementy konstrukcji budynków, a także przeprowadzane są prace wykończeniowe. Niestety, dobór odpowiedniego rodzaju cementu może wiązać się z pewnymi trudnościami ze względu na różnorodność dostępnych na rynku rodzajów spoiw. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i jak je rozróżniać! Wybierz cement, który spełni Twoje oczekiwania.

Jak wybrać cement budowlany?

Znalezienie odpowiedniego rodzaju cementu nie jest łatwe. Poszczególne rodzaje spoiwa na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie zbytnio. Zadania nie ułatwiają również dość mgliście sformułowane oznaczenia, składające się z rzędu znaków, z których każdy oznacza co innego. Aby odnaleźć się w tym zagadnieniu, warto poznać występujące na rynku typy spoiwa oraz symbole, jakimi są oznaczanie. Podstawowe kwestie dotyczące rodzaju cementów i różnic między nimi omówimy w tym artykule.

Dobierz cement do zastosowań

Chcąc wybrać cement dla siebie lub swojej firmy, postaraj się dokładnie określić, do jakich zastosowań masz zamiar użyć spoiwa. Stawianie fundamentów lub innych elementów konstrukcyjnych? A może wyłącznie zdobienia z zakresu galanterii betonowej? Niezależnie od tego, co planujesz, na rynku z pewnością będziesz w stanie znaleźć odpowiedni model. By uniknąć rozczarowania, uważnie przeczytaj treści zamieszczone na opakowaniu i poznaj znaczenie znajdujących się tam oznaczeń.

Kupujesz cement? Wybierz wiarygodnego dostawcę

Pamiętaj również, by upewnić się, że kupujesz cement od dostawcy cieszącego się renomą na krajowym rynku — dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zakupu potencjalnie niebezpiecznego, niespełniającego norm produktu. Wysokiej jakości spoiwa znajdziesz na przykład w ofercie sklepu Bricoman, dostępnej na stronie bricoman.pl/materialy-budowlane/materialy-sypkie/cement.

Rodzaje cementu — podział CEM

Dostępny na krajowym rynku cement można dzielić na podstawie różnych właściwości spoiw. Podstawowym kryterium podziału jest ilość klinkieru wchodzącego w skład danej mieszanki. Klasyfikacja ta przedstawia się następująco:

  • CEM I — cement portlandzki, czyli w blisko 100% składający się z klinkieru, najczystsza wersja spoiwa. Odpowiednia do produkcji galanterii betonowej, stropów czy innych ważnych elementów konstrukcyjnych.
  • CEM II — cement portlandzki wieloskładnikowy, czyli taki, w którym więcej niż 5% zawartości spoiwa stanowią dodatki. Doskonały do tworzenia zapraw tynkarskich i murarskich.
  • CEM III — cement hutniczy, który powstaje poprzez połączenie klinkieru portlandzkiego z granulowanym żużlem wielkopiecowym z dodatkiem siarczanu wapniowego. Często używany do wylewania fundamentów i innych prac w niższych kondygnacjach budynków.
  • CEM IV — cement pucolanowy pod kątem właściwości przypomina cement hutniczy i zapewnia dobrą odporność na trudne warunki.
  • CEM V — cement wieloskładnikowy zawiera liczne domieszki i od 20 do 64% klinkieru w składzie. Nadaje się do bardzo wielu zastosowań, dlatego nosi miano uniwersalnego. O jego właściwościach powie nam zawartość poszczególnych surowców w składzie danego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here