Remont dachu musi być odpowiednio przemyślany i przygotowany. Jego zakres głównie zależy od rodzaju naprawy, czyli wielkości uszkodzenia dachu lub potrzeby wymiany całego pokrycia dachowego. Zanim zajmiemy się naprawą choćby najmniejszej awarii powinniśmy dobrze przyjrzeć się, w jakim stanie aktualnie jest więźba dachowa, poszycie oraz ocieplenie dachu. Jeżeli mamy do czynienia z poważnym uszkodzeniem powinniśmy zlecić przeprowadzenie ekspertyzy dla fachowców. Szczegółowe oględziny pozwolą dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest dach, dowiedzieć się, czy można coś jeszcze naprawić, czy lepiej zdecydować się na całkowitą wymianę pokrycia dachowego.

Zasady według, których należy wykonywać remont dachu

Wymianę dachu należy rozpocząć od naprawy więźby dachowej. Jeżeli zdecydujemy się na ekipę dekarską to możemy spodziewać się, że rozpoczną oni swoje działania od wzmocnienia lub wymiany więźby. Do wzmocnienia więźby najczęściej wykorzystywane są liczne podpory krokwi i jętki, a w niektórych przypadkach używane dodatkowe krokwie. Podpory wykonuje się przez spięcie ich z dwóch stron deskami lub stalowymi taśmami, pozwalają one wzmocnić całą konstrukcję i zwiększyć jej stabilność. Bardzo często podczas ekspertyzy zauważyć można miejsca zagrzybione lub zaatakowane przez szkodniki. W tego typu sytuacjach elementy uszkodzone muszą być zaimpregnowane środkiem grzybobójczym, odrobaczone lub całkowicie wymienione.

Zdarzają się sytuację, w których więźba dachowa nie nadaje się do naprawy. Jeżeli jej większa część jest zagrzybiona i mocno zawilgocona, dodatkowo widoczne są liczne pęknięcia i usterki, wówczas najlepiej zdemontować pozostałości więźby i rozpocząć prace od nowa.

Remont dachu zazwyczaj trwa kilka tygodni, na ten czas należy wyposażyć się w grubą foliową plandekę, którą będzie można zasłonić więźbę i uchronić budynek przed opadami. Dodatkowo przed rozpoczęciem prac warto odpowiednio przygotować teren wokół domu i zamówić kontener na różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Ocieplenie poddasza podczas remontu dachu

Wymiana pokrycia dachowego to doskonała okazja na ocieplenie poddasza i dołożenie izolacji termicznej. Poddasze ocieplone od wewnątrz stanie się ciepłym i wygłuszonym miejscem, które będzie można dowolnie zagospodarować. Ocieplenie poddasza wykonuje się przy użyciu materiału termoizolacyjnego, który umieszcza się pomiędzy krokwiami, zanim zostanie wykonana zabudowa okładziną wykończeniową.

Ocieplenie dachu można również wykonać od zewnątrz. W tym celu wykorzystuje się płyty termoizolacyjne wyprodukowane z twardego i nienasiąkliwego materiału, np. poliuretan PIR, polistyren XPS, a po ich montażu instaluje się ruszt nośny pod przyszłe pokrycie. Jeżeli na starej więźbie była położona folia wstępnego krycia, należy ją usunąć, a do krokwi przybić grube kontrłaty i między nimi umieścić dodatkowe ocieplenie. Następnie należy ułożyć pozostałe warstwy dachu wraz z folią. Ocieplenie dachu od zewnątrz ma jedną wadę – wzrost grubości połaci. Niestandardowych wymiarów połacie dachowe wymagają zastosowania nietypowych rozwiązań (trudno dostępne rozmiary elementów składających się na kalenice, narożnik ii okapy dachowe).

Remont starego pokrycia dachowego

Remont starego pokrycia dachowego nie zawsze się opłaca. Najczęściej dekarze doradzają, aby usunąć starą konstrukcję i od nowa wznieść dach. Rodzaj nowej konstrukcji nośnej jest uzależniony od wybranego pokrycia. Poszycie z płyt drewnopochodnych lub z desek polecane jest do dachów z gontów bitumicznych, łupku, blach płaskiej oraz wiórów drzewnych. Natomiast dachówki, blachodachówki i płyty faliste montowane są na ruszcie składającym się z łat i kontrłat.

Remont dachu i jego krycie na ruszcie wymaga zastosowania odpowiedniego materiału hydroizolacyjnego. Najczęściej wybiera się folię wysokoparoprzepuszczalną lub izolację z papy. Obecnie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest folia, ponieważ dodatkowo wentyluje połać i przepuszcza parę od strony poddasza. Izolacja z papy wymaga przygotowania sztywnego poszycia i jest tańszą opcją. Jednak znacząco obciąża więźbę i uniemożliwia właściwą wentylację.

Wybór fachowca

Remontem dachu i dodatkowymi pracami na wysokości powinna zająć się wykwalifikowana ekipa dekarska. Najlepiej przed złożeniem zlecenia poszukać informacji i opinii na temat dekarzy na forach budowlanych lub popytać znajomych. Zatrudniając sprawdzonych i solidnych dekarzy uzyskamy pewność, że nasz dach będzie wytrzymały, odporny i estetyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here